Ubezpieczenia

Nigdy nie wiemy, kiedy przydarzy nam się wypadek, którego skutki mogą uniemożliwić nam dalszą pracę zawodową. Niespodziewana choroba może nam też zepsuć wymarzone wakacje. Samochód, bez którego nie wyobrażamy sobie życia może zniknąć spod domu… Sytuacje, w których przydatne jest ubezpieczenie są bardzo częste. Polisa ubezpieczeniowa nie sprawi, że nie przytrafią się nam one. Może jednak złagodzić skutki nieszczęśliwych zdarzeń. W towarzystwach ubezpieczeniowych możemy kupić ubezpieczenia na życie, na wypadek zachorowania na chorobę nowotworową, komunikacyjne, majątkowe czy turystyczne.

Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź na to pytanie była tylko jedna – u agenta. Obecnie chcąc ubezpieczyć samochód, mieszkanie czy wykupić ubezpieczenie turystyczne możemy skorzystać z tzw. kanału direct, czyli kupić ubezpieczenie przez telefon lub Internet. Nie wszystkie jednak ubezpieczenia można kupić online. Do ubezpieczeń, które możemy kupić jedynie za pośrednictwem agenta należą np. ubezpieczenia na życie. W ich przypadku konieczne jest wypełnienie wniosku ubezpieczeniowego zawierającego szczegółowe informacje o osobie chcącej się ubezpieczyć. W niektórych przypadkach wymagane są też badania lekarskie.

Ubezpieczenia są   produktami zindywidualizowanymi. Ich warunki dostosowane są do konkretnego klienta. Dlatego też stosunkowo trudno jest je porównywać, co nie znaczy, że nie jest to możliwe. Najmniej problemów z porównaniem mają osoby zainteresowane ubezpieczeniem komunikacyjnym – można je porównać przy użyciu kalkulatora ubezpieczenia OC/AC. Po wprowadzeniu do niego m.in. informacji o pojeździe, historii ubezpieczeniowej można porównać ceny polis oferowane przez różne towarzystwa. Porównać można także ubezpieczenia turystyczne – w ich przypadku trzeba podać m.in. kraj, do którego jedziemy, liczbę wyjeżdżających osób, zakres ubezpieczenia czy typ ochrony. 


ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE OFERTY ubezpieczeń

Jak wybrać ubezpieczenie komunikacyjne?

Wyboru ubezpieczenia komunikacyjnego możemy dokonać na dwa sposoby – odwiedzając brokera ubezpieczeniowego (tj. pośrednika ubezpieczeniowego współpracującego z kilku- lub kilkunastoma towarzystwami ubezpieczeniowymi) lub korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczenia OC/AC. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, musimy podać m.in. informacje na temat pojazdu, który chcemy ubezpieczyć, naszej historii ubezpieczeniowej (w tym – „szkodowości”, tj. liczby szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC czy AC w ostatnich latach), wybrać opcje dodatkowe (np. Assistance, dodatkowe ubezpieczenie szyb czy opon). Wybierając ubezpieczenie komunikacyjne musimy pamiętać o tym, żeby nie podejmować decyzji jedynie na podstawie ceny polisy. Warto zwrócić uwagę (zwłaszcza w przypadku tanich ubezpieczeń) na udział własny w szkodzie (tj. część wartości szkody, jaką posiadacz polisy pokrywa z własnej kieszeni) oraz na franszyzę integralną i redukcyjną. Pierwsza z nich to kwota, do wysokości której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę, a druga oznacza kwotę, którą ubezpieczyciel potrąca z każdego odszkodowania.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Interesującą nas polisę możemy wybrać online lub w sposób „tradycyjny”, tj. odwiedzając agenta lub brokera ubezpieczeniowego. W przypadku tego rodzaju ubezpieczenia trzeba podać w formularzu ubezpieczenia informacje o sobie (m.in. data urodzenia, ewentualne choroby), miejscu, do którego się wybieramy (kontynent i kraj), wybrać opcje dodatkowe (np. OC, NNW, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy bagażu), zaznaczyć, czy podczas wyjazdu będziemy uprawiali sport (i na jakim poziomie – amatorskim, ryzykownym czy ekstremalnym) czy wreszcie wybrać typ ochrony. Po wyborze interesującej nas polisy, pozostaje tylko jej wykupienie. Warto też dodać, że niektóre banki (np. PKO BP, mBank czy BZ WBK) umożliwiają swoim klientom zakup ubezpieczenia turystycznego za pośrednictwem serwisu internetowego.

 

Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

W tym przypadku konieczne jest spotkanie z agentem ubezpieczeniowym czy doradcą finansowym. Wybierając ubezpieczenie na życie trzeba pamiętać o dopasowaniu sumy ubezpieczenia (kwoty, która zostanie przekazana wskazanym przez klienta osobom, w przypadku jego śmierci), wyborze rodzaju ubezpieczenia – terminowego (umowę można podpisać na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat) lub bezterminowego (w jego przypadku umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Osoba ubezpieczona zobowiązuje się do opłacania składek co miesiąc). Ubezpieczenie terminowe jest propozycją dla osób w wieku między 18 a 65 rokiem życia, a z bezterminowego mogą skorzystać nawet osoby mające więcej niż 65 lat.