finanse Dla firm

Konto dla firmy można założyć w około 30 bankach działających w Polsce. Wybór konkretnej oferty warto poprzedzić porównaniem ofert, zwłaszcza pod kątem kosztów. Mogą się one różnić znacząco w zależności od banku. Aby policzyć koszty, przedsiębiorca powinien określić dokładnie, w jakim zakresie będzie korzystał z konta (liczba przelewów, wpłaty i wypłaty gotówki, transakcje bezgotówkowe i inne). Aspektami, na które również można zwrócić uwagę przy wyborze rachunku, są dodatkowe usprawnienia, takie jak aplikacja mobilna czy możliwość wnioskowania online o kolejne produkty. 

Wybór odpowiedniego kredytu dla firmy zależny będzie przede wszystkim od tego, jaka kwota jest potrzebna, na jaki cel i jak szybko. Jeśli firma szuka finansowania dla większej inwestycji, warto sięgnąć po kredyt inwestycyjny. Jeśli zaś ma przejściowe problemy z płynnością finansową, rozwiązaniem może być kredyt w rachunku bieżącym. Banki pomogą sfinansować także zakup towarów obrotowych, środka transportu. Mają w ofercie również kredyty wielocelowe oraz pożyczki gotówkowe na dowolny cel związany z działalnością. Przedsiębiorca, który obawia się o to, czy posiada wystarczające zabezpieczenia, by uzyskać kredyt, powinien sprawdzić możliwości pozyskania finansowania z poręczeniem EFI lub gwarancją BGK.

Leasing to bardzo popularny wśród firm sposób finansowania środków trwałych, takich jak samochody, specjalistyczne urządzenia czy sprzęt biurowy. Przez cały okres trwania umowy leasingu właścicielem przedmiotu pozostaje leasingodawca (finansujący), zaś leasingobiorca korzysta z przedmiotu w zamian za płacony co miesiąc czynsz. Rozróżniamy dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Dużo popularniejszy jest leasing operacyjny ze względu na korzyści podatkowe, jakie przynosi firmie korzystającej z tej metody finansowania. Leasing nie obciąża zdolności kredytowej firmy. Zwykle łatwiej go uzyskać niż kredyt bankowy.


ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE oferty DLA firm

Jak wybrać konto dla firm?

Dobre konto bankowe dla firmy to takie, które jest dopasowane do jej potrzeb, a realizację niezbędnych operacji finansowych umożliwia w konkurencyjnej cenie. Wybierając konto firmowe:

  • określmy z jakich operacji bankowych będziemy korzystać najczęściej (przelewy krajowe, przelewy zagraniczne, wpłaty, wypłaty, transakcje bezgotówkowe, subkonta, limit kredytowy etc.),
  • porównajmy koszty rachunków banków, które nas interesują.

W przypadku kont, które są  zbliżone  cenowo, warto zwrócić uwagę na funkcjonalności umożliwiające inwestowanie  środków pieniężnych (konto lokacyjne, negocjowane lokaty i kursy zakupu walut), dodatkowe usługi czy też wygodę korzystania z konta bankowego (możliwość złożenia wniosku o limit kredytowy czy lokatę przez Internet, aplikacja na tablet i telefon itp.).

Jak wybrać kredyt dla firm?

Wybór najlepszego kredytu dla firmy niewątpliwie wymaga czasu i cierpliwości. Cały proces polegał będzie na przejściu przez następujące etapy:

  • ustalenie, jaka kwota jest potrzebna firmie, na jaki okres i na jaki cel
  • sprawdzenie, które banki mają najbardziej nam odpowiadające oferty
  • skontaktowanie się z wybranymi bankami w celu poznania naszej zdolności kredytowej oraz konkretnych ofert wraz z kosztami kredytów 
  • porównanie ofert, obejmujące: wysokość raty oraz dodatkowe opłaty i ubezpieczenia.

Banki mają bardzo różne wymogi dotyczące firm, którym udzielają kredytów, m.in. w zakresie stażu działania czy niezbędnych dokumentów i zabezpieczeń. Trudności z otrzymaniem kredytu w jednym banku nie przekreślają szans firmy na zdobycie finansowania.

Jak wybrać leasing?

Leasing zazwyczaj dużo łatwiej uzyskać niż kredyt. Zdobycie i porównanie ofert również nie powinno nastręczyć firmie zbyt wielu trudności. Wybór leasingu przebiegać będzie w kilku krokach:

  • określenie przedmiotu leasingu, jego dokładnej wartości, dostawcy oraz czasu trwania umowy
  • poproszenie firm leasingowych o przedstawienie ofert, lub wyszukanie ich w Internecie (np. w porównywarce leasingów)
  • porównywanie ofert obejmujące przede wszystkim całkowity koszt leasingu, który znacznie lepiej niż wysokość miesięcznej raty pozwoli wskazać najatrakcyjniejszą ofertę
  • warto zwrócić uwagę także na wymaganą wysokość wkładu własnego oraz ewentualną wartość wykupu po zakończeniu umowy (często nie jest ona uwzględniania w całkowitym koszcie leasingu - wykup nie jest obowiązkowy).

Przed ostatecznym wyborem oferty warto dobrze zastanowić się, czy wysokość miesięcznych obciążeń odpowiada możliwościom finansowym firmy. Jeśli rata wydaje się zbyt wysoka, warto np. rozważyć rozłożenie finansowania na dłuższy okres. Całkowity koszt leasingu będzie wtedy co prawda wyższy, ale miesięczna rata niższa.