Problem ze zwrotem kaucji za mieszkanie? Sprawdź, co możesz zrobić!

Adriana Kokłowska, 15.03.2016 r.
Problem ze zwrotem kaucji za mieszkanie? Sprawdź, co możesz zrobić!

W dzisiejszych czasach mało kogo stać na zakup mieszkania, szczególnie młode osoby. Dlatego też bardzo często decydują się one na wynajem. Nie ma w tym nic złego. Czasami jednak problemem może się okazać nieuczciwy właściciel. Co wtedy robić?

Problem ze zwrotem kaucji, niejasna umowa, nielegalny wynajem, brak wglądu do bieżących rachunków… Problemów z właścicielem naszego wynajmowanego lokum może być wiele. Niestety, często uważają się oni za guru i postępują z najemcami w sposób niezgodny z prawem. Jak sobie radzić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Najczęstszy problem: kaucja

Kaucja, czyli depozyt wpłacony właścicielowi w momencie wprowadzenia się do mieszkania. Ma ona zabezpieczać posiadacza nieruchomości przed wystąpieniem ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemcę. W rzeczywistości jest jednak różnie. Coraz częściej zdarza się, że jest traktowana jako dodatkowy zarobek, co skutkuje nieoddaniem gotówki po wyprowadzce. Dlaczego tak się dzieje? Złośliwi właściciele mogą przyczepić się dosłownie do wszystkiego – przybrudzonych ścian, pękniętej listwy czy zbyt intensywnego zużycia sprzętów. I wcale nie pomoże wówczas odmalowanie mieszkania, drobna naprawa czy starania. Jeśli posiadacz wynajmowanego lokum się uprze, to swojej kaucji możemy nie zobaczyć na oczy. Przeglądając fora internetowe, możemy natknąć się na setki takich przykładów. Ważne jest więc, by:

1. Przygotować protokół zdawczo-odbiorczy. Dokładne zdjęcia czterech kątów zrobione w dniu wprowadzenia się oraz w momencie wyprowadzki będą idealnym dowodem i zabezpieczeniem na przyszłość.

2. Spisać stan liczników. Często najemcy tego nie kontrolują. W momencie kwartalnych rozliczeń są więc narażeni na to, że do ich rachunku zostaną doliczone opłaty za zużycia poprzednich wynajmujących, za które zapłacimy z własnej kieszeni.

3. Określić w umowie precyzyjne powody nieoddania kaucji. Często widnieje prosty zapis, brzmiący: „dopuszcza się naturalne zużycie przedmiotów i urządzeń”. Dla jednego właściciela może to oznaczać codzienne korzystanie z kuchenki, a inny zaś pokręci nosem na ślady użytkowania pozostawione na płycie indukcyjnej i stwierdzi, że musi zatrzymać kaucję, bo urządzenie nie wygląda tak jak dwa lata temu, czyli w momencie zakupu. Warto więc określić jasne zasady i sytuacje, w których środki nie zostaną zwrócone.

4. Informować na bieżąco o zaistniałych problemach. Jeśli w wynajmowanym mieszkaniu nastąpi usterka, należy powiadomić o niej właściciela. Jego obowiązkiem jest zadbanie o prawidłowy stan techniczny lokum i naprawa mankamentów. To, czy zreperuje on usterkę osobiście, czy wezwie fachowca, który w dogodnych dla Ciebie godzinach złoży Ci wizytę, należy ustalić między sobą. Każde rozwiązanie jest dobre, pod warunkiem że opłata za naprawę zostanie uiszczona przez właściciela (lub Ciebie, ale zostanie to odjęte z najbliższego czynszu).

5. Mieć potwierdzenie wpłaty. Należy pamiętać, żeby wpłatę kaucji odpowiednio pokwitować. Na papierze powinna być widoczna jej wysokość, dzień wpłaty, tytuł wpłaty oraz podpisy obu stron.

Co zrobić, gdy właściciel będzie nieugięty?

Zdjęcia wszystkich zakamarków, naprawy na własną rękę, bieżące regulowanie wymaganych opłat nie zawsze mogą pomóc. Właściciele często i tak wynajdą powód, by pieniądze zatrzymać. Najczęstszymi ofiarami takich oszustw są studenci, którzy przeważnie szybko się poddają i godzą się z faktem, że zwrotu kaucji nie otrzymają. W jaki sposób można taką sprawę rozwiązać?

Problem ze zwrotem kaucji za mieszkanie? Sprawdź, co możesz zrobić!

1. Przede wszystkim poproś o dokładne powody zatrzymania kaucji. Przyprowadź osobę trzecią, by razem z wami obejrzała lokum i na piśmie potwierdziła jego rzeczywisty stan techniczny.

2. Wyślij pocztą lub e-mailem wezwanie do zwrotu kaucji. Załącz w nim wszystkie posiadane dowody – fotografie, opinię świadka, potwierdzenia opłat za rachunki i czynsz itp. Być może właściciel przestraszy się i zmobilizuje do szybkiego zwrotu.

Treść takiego pisma powinna koniecznie zawierać:
– wysokość żądanej przez Ciebie kwoty,
– termin wyznaczony do zwrotu środków,
– numer rachunku bankowego, na które kaucja ma zostać wpłacona,
– ostrzeżenie przed tym, że w sytuacji nieoddania kaucji, skierujesz sprawę do sądu.

3. Jeśli powyższy sposób nie poskutkuje, skieruj sprawę na drogę sądową. Możesz to załatwić w sądzie tradycyjnym lub w tzw. e-sądzie, co pozwoli na przebieg procedury on-line. Takie rozwiązanie jest nie tylko szybsze, lecz także tańsze. Wystarczy, że wejdziemy na stronę www.e-sad.gov.pl, założymy konto, wpiszemy dane osoby pozwanej oraz dołączymy skany umowy najmu, potwierdzenie wpłaty kaucji oraz fotografie z dnia otrzymania kluczy wyprowadzki (lub oświadczenie o braku zastrzeżeń w lokalu).

Problem ze zwrotem kaucji za mieszkanie? Sprawdź, co możesz zrobić!

Pamiętaj, że nie należy się poddawać, lecz walczyć o swoje. Każda z wyżej wymienionych czynności ma na celu odzyskanie naszych pieniędzy, które są bezpodstawnie przetrzymywane przez nieuczciwego właściciela wynajmowanego lokum.

Ile powinna wynosić kaucja?

Art. 6 ustawy o ochronie lokatorów informuje, że wynajmujący ma prawo pobrać kaucję od najemcy. Nie musi jednak tego robić – to kwestia porozumienia między dwoma stronami. Wysokość kaucji nie może zaś przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu za mieszkanie. Co ważne, stawka czynszu obliczana jest na dzień zawarcia umowy. Przykładowo, wynajmując lokal, którego miesięczny wynajem wynosi 2 500 zł, właściciel nie może pobrać więcej niż 30 000 zł.

Właściciel powinien zwrócić kaucję w terminie miesiąca od daty opuszczenie mieszkania. Jeśli zaś będzie istniał stosowny powód, np. nieuregulowany rachunek za wodę lub energię czy w lokalu widoczne będą poważne szkody – wynajmujący ma prawo potrącić część lub całość należności. Ciekawy może wydać się fakt, że obowiązkiem właściciela jest zwrot kaucji w zwaloryzowanej wysokości. Co to oznacza? Zważając na treść artykułu 6 ust. 3, kaucja powinna być zwrócona z uwzględnieniem aktualnego czynszu. Jeśli więc w czasie trwania umowy czynsz został podniesiony, to zwrot kaucji również powinien być wyższy!

Jak widać istnieje kilka sposobów egzekwowania nieotrzymanego zwrotu kaucji. Zawsze warto pamiętać o tym, że nie należy chować głowy w piasek – z każdej sytuacji jest zawsze jakieś wyjście. W tym przypadku jest to upomnienie słowne, listowne, skierowanie sprawy do sądu lub e-sądu oraz wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Potrzebujesz dobry kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie?

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

20 kredytów hipotecznych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

37 kredytów gotówkowych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

8 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


66 kont bankowych


74 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

11 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

75 pożyczek gotówkowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

46 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

141 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN38 kont firmowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

91 kredytów dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

66 taryf energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

52 taryfy energii dla firmy

Więcej artykułów: Kredyt mieszkaniowy Kredyty hipoteczne Kredyty konsolidacyjne hipoteczne Kredytowanie Banki Kredyt konsumencki Oprocentowanie kredytu Kalkulatory finansowe Kalkulatory kredytowe Mieszkanie Dla Młodych Zdolność kredytowa RRSO Raty Kredyt budowlany Konsolidacja zadłużenia